Foto: Balans
U Centru za autizam „Meho Sadiković“ u Tuzli danas je obilježen Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Bila je to prilika da se ukaže na važnost rješavanja problema sa kojima se suočavaju te osobe i njihove porodice.
Centar je prve korisnike primio krajem 2023. godine, a danas ih ima 25. Među njima je i 23-godišnji Bojan, sin Mitra Stojanovića.

„Prije dolaska ovdje, on je tretiran u Zavodu, ali je bilo malo osoblja tamo. Ovdje je dosta povoljnije, rade sa njim. Napredovao je. Bolje hoda jer slabo je pokretan. Nema komunikacije, ali dosta bolje razumije“- priča ovaj roditelj. Što je još važnije, naglašava, Bojan se socijalizovao.

„Meni je najvažnije do on ne nazaduje, a nazadovao je dosta prije polaska u Centar za autizam. Ovdje dosta napreduje. Najvažnija je ta socijalizacija, da dijete ne bude divlje i osamljeno. Ja sam stvarno zadovoljan“- naglašava Stojanović.
Uslugom i napretkom je zadovoljna i Edina Šabanović. Njen sin, Ajdin Mehić ima 20 godina i koristi usluge Centra od samog otvaranja.
„Oni kako rastu, tako mijenjaju i navike. Ali ovdje imaju jednu rutinu koja je jako bitna za autiste. Imaju različite aktivnosti, nije im dan isti što je jako bitno je oni imaju svoje jednoličnosti, sve jedno te isto rade, ali ovdje toga nema“- objašnjava majka.

Sa dolaskom u Centar njen sin nema problema već rado ulazi u ovaj objekat.
„Sretni je i zadovoljniji. Ja imam puno snimaka kako Ajdin izlazi sam iz auta i sa trkom ulazi ovdje. To je moje zadovoljstvo i sastisfakcija i zahvala svim ovim ljudima ovdje. Velike su razlike, ne samo sa mojim sinom već i sa ostalima“- kaže Šabanović.
Postignutim rezultatima je zadovoljno i Udruženje „Urdosa“ koje okuplja roditelje, djecu i osobe sa autizmom.

„Ako uzmete u obzir da je većina njih bila zdravstveno, socijalno, ekonomski zapuštena, da su imali nedovoljnu ili nikakvu rehabilitaciju, da su bili kod svojih kuća socijalno isključeni, za godinu dana napravljen je ogroman uspjeh u radu sa njima i otklanjanju onih nekih najtežih simptoma“-istaknuo je Emir Altumbabić, predsjednik Udruženja „Urdosa“ Tuzla.
Sa ovom populacijom radi 19 stručnjaka različitih profila. Iako je ista dijagnoza svim korisnicima, pristup je drugačiji.

„Svako od njih je individua i svijet za sebe. Potrebno je zaista beskrajno mnogo ljubavi, strpljenja, znanja, truda. Kada svi uložimo svoj maksimum i sve svoje resurse, uspijeh ne može izostati“- tvrdi Maja Šabanović, pedagog-psiholog u Centru.
Radno okupacione terapije i praćenje razvoja djece i osoba sa poremećajima iz autističnog spektra dio su aktivnosti Centra za autizam. Obavljajući djelatnost socijalne zaštite, u ustanovi se istovremeno pruža usluga za 10 korisnika.
„Podijelili smo korisnike u dvije smjene, dvije grupe i jednu međusmjenu, akkao bi smo imali veći broj korisnika. Želimo omogućiti svima, a i onima koji su na listi čekanja pružimo tretman, individulani tretman, grupni rad, rehabilitaciju, cjelodnevni ili poludnevni boravak“-izjavila je Emina Altumbabić, direktorica.

Centra je javna ustanova i finansira se iz budžeta TK sa oko milion KM godišnje. Ove godine je planirano da se ustanova stabilizuje, da uposlenici dobiju ugovore na neodređeno te da se onda krene u širenje.
„Da se sagleda situacija je li moguće pri ovoj javnoj ustanovi krene sa radom odjeljenje koje podrazumijeva zdravstveni dio usluge, a možda nekada u budućnosti i onaj dio koji se odnosi na obrazovni segment“- najavio je Fadil Alić, ministar za socijalni rad TK.

U registar osoba oboljelih od autizma sa područja TK, za sada je upisano 110 imena. Međutim, iz udruženja „Urdosa“ sumnjaju da je taj broj puno veći, ali mnogi roditelji nisu prijavili djecu jer odbijaju priznati njihovu bolest.
(Nataša Tadić)



